Počet výsledků: 11

Otevřít filtraci

Bakteriální toxin je jakýkoli toxin, který je produkován některou z bakterií. Příklady bakteriálních toxinů jsou: botulotoxin – je produkován bakterií Clostridium botulinum, choleratoxin – je produkován bakterií Vibrio cholerae, shiga toxin – nejčastěji je produkován bakterií Shigella dysenteriae (jeden z několika druhů shigel), ale i některými sérotypy bakterie Escherichia coli, tetanotoxin – je produkován bakterií Clostridium tetani, apod. Viz také bakterie, toxin, toxin produkující bakterie.

Toxin je jed produkovaný živými organismy (zejm. bakteriemi, houbami, plísněmi, rostlinami, ale i různými „jedovatými“ zvířaty), který může poškozovat nebo zabíjet jiné buňky. Mezi toxiny se neřadí jedovaté látky, které byly uměle vytvořeny člověkem. Poznámka: V lékařském prostředí se někdy pojmem „toxiny“ rozumí i uměle vytvořené jedovaté látky. Podle původní definice by se však tyto chemikálie mezi toxiny řadit neměly. Viz také toxicita a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz toxin.

Shiga toxin je jedovatá látka (toxin), která je produkována některými bakteriemi – nejčastěji Shigella dysenteriae (jeden z několika druhů shigel) a některými sérotypy bakterie Escherichia coli. Viz také shigelóza, toxin, bakteriální toxin.

Toxin produkující bakterie je obecné označení pro jakoukoli bakterii, která produkuje (a do svého okolí vylučuje) některý z toxinů. Příklady toxin produkujících bakterií jsou: Clostridium botulinum – produkuje botulotoxin, způsobuje botulismus, Clostridium tetani – produkuje tetanotoxin, způsobuje tetanus, Vibrio cholerae, konkrétně séroskupiny O1 a O139 – produkuje choleratoxin, způsobuje choleru, Shigella dysenteriae – produkuje shiga toxin, způsobuje shigelózu, apod. Viz také toxin, bakterie, bakteriální toxin.

Tetanický toxin je jiný název pro tetanotoxin. Viz také tetanus, toxin, Clostridium tetani.

Bakteriální dysenterie je jiný název pro shigelózu. Viz také bakterie, dysenterie.

Bakteriální gastroenteritida je zánět žaludku a střeva, který je způsoben bakteriální infekcí. Bakteriální gastroenteritida může postihnout jednoho člověka, ale často postihuje celou skupinu lidí, kteří jedli stejné potraviny. Někdy se jí říká otrava jídlem, protože se často vyskytuje po jídle na piknicích, na velkých společenských akcích, případně ve stravovacích zařízeních, která nedodržují hygienické standardy. Bakterie se mohou do jídla nebo do pití, pokud je připravuje někdo, kdo si předtím řádně neumyl ruce, případně používal nečisté kuchyňské náčiní, kontaminovaná prkénka na krájení apod. Bakterie se mohou rovněž pomnožit v mléčných výrobcích nebo potravinách, které obsahují majonézu nebo byly příliš dlouho mimo chladničku, případně nebyly správně ohřívány. Bakteriální gastroenteritidu může způsobit mnoho různých typů bakterií, včetně Campylobacter jejuni, Escherichia coli, salmonel, stafylokoků apod. Viz také bakterie, gastroenteritida.

Bakteriální onemocnění je jakékoli onemocnění způsobené bakteriemi. Bakteriální onemocnění není totéž co bakteriální infekce, neboť infekce se nemusí navenek nijak projevit (alespoň zpočátku). Příklady bakteriálních onemocnění jsou tetanus, listerióza, tuberkulóza, cholera, břišní tyfus, mor a mnoho dalších. První linií obrany proti bakteriálním onemocněním jsou antibiotika. Viz také bakterie, bakteriální infekce.

Bakteriální vaginóza je patologická změna poševního prostředí, která je způsobena přemnožením různých choroboplodných zárodků, zvláště pak bakterií Gardnerella vaginalis. Jinými slovy, při bakteriální vaginóze jsou potlačeny „hodné“ bakterie mléčného kvašení, které za normálních okolností zajišťují kyselé pH v pochvě a chrání ji tím před patogeny. Viz také bakterie, vagina.

Bakteriální infekce jsou infekce způsobené bakteriemi. Bakterie způsobují celou řadu bakteriálních onemocnění – např. tetanus, listeriózu, tuberkulózu, choleru, břišní tyfus, mor a mnoho dalších. Bakteriální infekce není totéž co bakteriální onemocnění, neboť infekce se nemusí navenek nijak projevit (alespoň zpočátku). Bakterie se do těla mohou dostat přes poškozenou kůži (rány, škrábance nebo neodborně provedené chirurgické zákroky), ale i ústy a nosem. Některé bakterie se množí tak rychle, že utlačují tkáně hostitele a narušují jejich normální funkci. Některé mohou zabíjet buňky a tkáně hned po svém pomnožení. Někdy produkují toxiny, které mohou paralyzovat a ničit buňky nebo vyvolat masivní imunitní reakci, která má pro organismus závažné následky. Viz také bakterie, infekce, virové infekce, plísňové infekce, parazitární infekce.

Zobrazeno 1 až 10 z 11

Počet výsledků